Results! Formatting is better on the main website -
http://www.nationalhomebrewcompetition.org.ukResults - UK National Homebrew Competition
Best of Show
Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Graeme Coates Cauchy - Schwarz Inequality 4C: Schwarzbier Oxford Brewers
2nd Steve Syson Debaser 14C: Imperial IPA Midlands Craft Brewers
3rd Dave Halse Mystrawraspb 20A: Fruit Beer London Amateur Brewers
Categories:
Porter (26 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jacob Griffin Zombier Baltic Porter -
2nd Chris Lewis Rigor Porteris Robust Porter
3rd Steve Crawshaw Waggoner Porter Robust Porter Bristol Craft Brewers
Stout (43 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ben Hislop Big Black Imperial Stout Scottish Craft Brewers
2nd Tim Daly Oatmeal Sweet Stout Sweet Stout Oxford Brewers
3rd Bryan Spooner Sadako Imperial Stout Imperial Stout London Amature Brewers (lab)
HM David Budd Heacham Russian Imperial Stout Imperial Stout North Devon Craft Brewers
Specialty Beer (27 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ali Kocho-williams Indian Ink Specialty Beer Bristol Brewing Circle/bristol Craft Brewers/pembrokeshire Union Of Brewers
2nd Ben Hislop Long Black Cloud Specialty Beer Scottish Craft Brewers
3rd Jacob Griffin Black Tiger Rye Pa Specialty Beer -
Strong Ales (14 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ross Harper Backbreaker Barleywine American Barleywine Red Earth Brewers
2nd Dave Halse Mybarleywine English Barleywine London Amateur Brewers
3rd Andrew Jardine Cave Adsum American Barleywine Boohs
Belgian And French Ales (45 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matthew Barker Disconnecty Belgian Ipa Belgian Specialty Ale London Amateur Brewers
2nd Robert Petterson Robert Petterson Witbier
3rd Ali Kocho-williams Black Monk Belgian Specialty Ale Bristol Brewing Circle/bristol Craft Brewers/pembrokeshire Union Of Brewers
HM Matt Bunn Duckfight 2012 Belgian Specialty Ale
Belgian Strong Ales (28 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ken Winter Velvet Tankard Belgian Dark Strong Ale
2nd Steve Syson Tripel Trubbel Belgian Tripel Midlands Craft Brewers
3rd Ron Allison Kiwi Dubbel Belgian Dubbel Midlands Craft Brewers
HM Daniel Van Der Zee 055 DSA Belgian Dark Strong Ale
Light Hybrids (16 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ali Kocho-williams Amarillo Wheat American Wheat or Rye Beer Bristol Brewing Circle/bristol Craft Brewers/pembrokeshire Union Of Brewers
2nd Stephen Sykes Stephen Sykes Kolsch Northern Craft Brewers
3rd Mark Grundy Eau De Cologne Kolsch Bristol Brewing Circle
HM Shane O'beirne Bruntsfield Blonde Blonde Ale
English Pale Ales (57 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steve Osborne English Pale Ale Special/Best/Premium Bitter Midland Craft Brewers
2nd Ron Allison Golden Bitter Standard/Ordinary Bitter Midlands Craft Brewers
3rd Richard Pearce Strong Bitter Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) London Amateur Brewers
HM Rob Marchington Croft Hsb Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Cambridge Craft Brewers
American Ales (37 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Barker Citra Amber Ale American Amber Ale None
2nd Matthew Barker Prodigal American Pale Ale American Pale Ale London Amateur Brewers
3rd Tom Greasley The Red Scare American Amber Ale London Amateur Brewers
IPA (58 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steve Syson Debaser Imperial IPA Midlands Craft Brewers
2nd Steve Syson Stoned IPA American IPA Midlands Craft Brewers
3rd Ron Allison Classic Pale Ale English IPA Midlands Craft Brewers
HM Graeme Coates Emerald American IPA Oxford Brewers
Bock (5 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Vladimir Kaznakov Bock Traditional Bock
2nd Rob Marchington Bob's Your Dunkel Traditional Bock Cambridge Craft Brewers
3rd Richard Caller Bona Dea Maibock/Helles Bock Northern Craft Brewers
Scottish and Irish Ale (7 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Karl Clark Claymore Strong Scotch Ale Northern Craft Brewers Association
2nd Aled Murphy Aittin 80/- Scottish Export 80/- Scottish Craft Brewers
3rd Steven Crump Start A War Strong Scotch Ale
German Wheat And Rye Beer (15 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Graeme Coates Vital Signs Weizenbock Oxford Brewers
2nd Steve Wright KiWi-zen Weizen/Weissbier Northern Craft Brewer's Assoication
3rd Ben Hislop Hefe Schwartz Dunkelweizen Scottish Craft Brewers
HM Richard Poole Druid Fluid Weizen/Weissbier Bristol Craft Brewers
Smoke And Wood Aged Beer (16 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Paul Mills Butt-head Wood-Aged Beer Primary Fermenters Brewers And Vintners Of Minnesota (eastern League)
2nd Mike Tonks Saxon Smokey Porter Other Smoked Beer Bristol Brewing Circle
3rd Dave Halse Mysmokedporter Other Smoked Beer London Amateur Brewers
HM Bryan Spooner Sadako Imperial Stout - Oaked Wood-Aged Beer London Amature Brewers (lab)
New Zealand Pale Ale (11 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steve Syson Kiwi Pale Ale New Zealand Pale Ale Midlands Craft Brewers
2nd Mark Charlwood Summer Pale New Zealand Pale Ale London Amateur Brewers
3rd Ron Allison Kiwi Gold New Zealand Pale Ale Midlands Craft Brewers
Spice Herb And Vegetable Beer (17 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ken Bazley Kulao Porter Spice, Herb, or Vegetable Beer London Amateur Brewers
2nd Matt Bunn Snapdragon Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Andrew Jardine Bandit Spice, Herb, or Vegetable Beer Boohs
HM Kieran Wall Thackrey Stout Spice, Herb, or Vegetable Beer
Amber Hybrids (8 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matthew Hicks Ardley Easter California Common Beer
2nd Tony Milner Alt Northern German Altbier Boohs
3rd Ken Bazley Altbier Northern German Altbier London Amateur Brewers
Sour Ale, Fruit Beer (10 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Halse Mystrawraspb Fruit Beer London Amateur Brewers
2nd Brett Ellis Lambic Straight (Unblended) Lambic
3rd Richard Caller Rode Koe With Raspberry Fruit Beer Northern Craft Brewers
HM Richard Caller White Walls Raspberry Fruit Beer Northern Craft Brewers
Light Lager, Pilsner, European Amber Lager, Dark Lager (15 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Graeme Coates Cauchy - Schwarz Inequality Schwarzbier Oxford Brewers
2nd Graeme Coates Notfest Oktoberfest/Marzen Oxford Brewers
3rd Steve Syson Goodnight Vienna Vienna Lager Midlands Craft Brewers
HM Steve Syson Schwarze Engel Schwarzbier Midlands Craft Brewers
English Brown Ale (5 entries)
Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Eyett Andersons' Brown Northern English Brown Ale
2nd Ian Ross-bain Three Rivers Northern English Brown Ale Midlands Craft Brewers
3rd Steve Crawshaw Ask Jon Mild Mild Bristol Craft Brewers
HM Paul Dodd Pd's Nut Brown Ale Northern English Brown Ale